W oczekiwaniu na elektronicznie źródła prawa

1 maja zaczęły obowiązywać przepisy ustawy o ogłaszaniu aktów normatywnych przewidujące, że Internetowe Dzienniki Ustaw będą takim samym oficjalnym źródłem prawa, jak wydania papierowe. Niestety, rząd nie zdążył na czas przygotować odpowiednich rozwiązań technicznych i akty, które pojawiły się na rządowych stronach nie mają mocy urzędowej.

Jak podaje dziennik Rzeczpospolita, rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji regulujące wymagania techniczne dokumentów elektronicznych zawierających akty normatywne ukazało się dopiero 30 kwietnia i wejdzie w życie za dwa miesiące. Nie ma jednak pewności, że w lipcu uda się doprowadzić do ogłaszania w Internecie aktów prawnych jako formalnego źródła prawa. "To ogromne przedsięwzięcie w samej administracji rządowej, bo obejmuje zarówno ministerstwa, jak i wszystkie inne instytucje publikujące swoje akty prawne. Mogę obiecać, że w lipcu proces wdrażania na pewno się rozpocznie" - mówi główny legislator rządu, prezes RCL Maciej Berek.

Do tej pory zainteresowane osoby mogą pobrać ze stron internetowych Centrum Obsługi Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Rządowego Centrum Legislacji najnowsze Dzienniki Ustaw i Monitory Polskie z zastrzeżeniem, że udostępnione dokumenty mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią źródła prawa, lecz są jego elektronicznym zapisem.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200