Organizacja ISO krytykowana za standaryzację formatu OOXML

W połowie sierpnia Międzynarodowa Organizacja Standaryzacyjna odrzuciła apelacje czterech krajów członkowskich ISO. Teraz przedstawiciele trzech z nich krytykują decyzję o uznaniu formatu OOXML za standard ISO. Kwestionowane są również procedury standaryzacyjne, niezależność organizacji ISO i IEC, a nawet sens ich istnienia.

Organizacja ISO odrzuciła apelacje komitetów standaryzacyjnych z Brazylii, Indii, Południowej Afryki i Wenezueli. Ich przedstawiciele zgłaszali zastrzeżenia dotyczące m.in. rzekomej niekompletności specyfikacji formatu OOXML w momencie uznania go za standard. Krytykowano również m.in. procedurę przyspieszonego procesu standaryzacyjnego. Według oficjalnych informacji zgłoszone odwołania nie uzyskały koniecznego poparcia zarządów ISO i IEC. Zgodnie z regulaminem Międzynarodowej Organizacji Standaryzacyjnej jest to warunek konieczny do rozpatrzenia apelacji.

W specjalnym oświadczeniu członkowie organizacji informatycznych z Brazylii, Południowej Afryki i Wenezueli poddają pod wątpliwość, że w odniesieniu do standardów technicznych organizacje ISO i IEC są w stanie funkcjonować "w sposób obiektywny i niezależny od rynku". Wśród zastrzeżeń dotyczących przebiegu procesu standaryzacji formatu OOXML znalazły się m.in. zarzuty o braku skrupulatności ze strony Microsoftu, próbach wpływania na decyzję poszczególnych komitetów standaryzacyjnych oraz bezzasadności przyspieszonego procesu standaryzacyjnego. Kwestionowana jest również zasadność standaryzacji Office Open XML jako rozwiązania konkurencyjnego wobec, uznanego wcześniej za międzynardowy standard, formatu Open Document Format. "W przeszłości można było założyć, że rozwiązania uznane za standard ISO/IEC powinny być automatycznie brane pod uwagę jako najbardziej korzystne dla organizacji publicznych, tak dziś założenie to straciło na aktualności" - czytamy w oświadczeniu. Pod oświadczeniem podpisali się również przedstawiciele stowarzyszeń z Ekwadoru, Kuby i Paragwaju. Jednocześnie przedstawiciele komitetów standaryzacyjnych ze wspomnianych krajów zapewniają, że nie będą podejmować kolejnych inicjatyw zmierzających do zablokowania publikacji specyfikacji formatu OOXML jako standardu ISO. Ostateczna wersja dokumentacji powinna zostać udostępniona w trzecim kwartale br.

Czytaj także:

OOXML standardem i co dalej...

Microsoft Office będzie wspierał formaty ODF i PDF!

Walka pakietów

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200