Nowe sposoby mierzenia bezpieczeństwa

Organizacja Center for Internet Security pracuje nad nową metodą oceniania i mierzenia poziomu zabezpieczeń firm i instytucji. Przedstawiciele CIS tłumaczą, że obecnie nie ma ogólnie przyjętego przez branże i specjalistów sposobu oszacowania stanu zabezpieczeń - dlatego niezbędnego jest opracowanie takiego standardu. Wiadomo już, że wśród audytowanych elementów znajdą się m.in. odsetek w pełni zaktualizowanych komputerów w danej firmie oraz czas, jaki mija np. od wykrycia ataku do usunięcia jego skutków.

Zdaniem Berta Miuccio, szefa CIS, finalna wersja przewodnika po nowych zasadach powinna być gotowa do końca bieżącego roku - wtedy organizacja zamierza opublikować efekty swoich prac. "Wcześniej istniały już pewne zasady oceniania bezpieczeństwa - zwykle chodziło zmierzenie kilku podstawowych czynników - poziomu przeszkolenia pracowników, dopracowania procedur itp. Ale wiele osób wciąż ma problemy ze zrozumieniem wagi inwestycji w bezpieczeństwo. Dlatego chcemy stworzyć metodologię oceny poziomu bezpieczeństwa - ułatwi to planowanie wydatków i ocenę działań" - tłumaczy Miucco.

Przedstawiciel CIS tłumaczy, że metoda opracowywana właśnie przez organizację ma pozwolić na uzyskiwanie w pełni jednoznacznych wyników. Podczas oceny będzie branych pod uwagę 8 podstawowych kryteriów:

- Średni czas pomiędzy incydentami z zakresu bezpieczeństwa;

- Średni czas przywracania sprawności infrastruktury po incydencie;

- Odsetek systemów skonfigurowanych tak, by spełniały określone standardy bezpieczeństwa;

- Odsetek systemów w pełni uaktualnionych;

- Odsetek systemów z zainstalowanym oprogramowaniem antywirusowym;

- Odsetek aplikacji biznesowych, które przeszły proces oceny ryzyka;

- Odsetek aplikacji biznesowych, które przeszły testy penetracyjne;

- Odsetek kodu aplikacji, który przeszedł proces audytu/analizy bezpieczeństwa lub analizę modelu zagrożenia.

Bert Miuccio dodał też, że Center for Internet Security nie zamierza rezygnować z przygotowywania testów bezpieczeństwa dla popularnych aplikacji - organizacja zamierza wkrótce udostępnić nowe benchmarki dla Microsoft Office, SharePoint, Tomcata, a także trzech najpopularniejszych przeglądarek - Internet Explorera, Opery oraz Firefoksa.

Warto odnotować, że obecnie istnieją już standard oceny bezpieczeństwa danej infrastruktury informatycznej - np. opracowana przez amerykańską Narodową Agencję Bezpieczeństwa procedura Information Security Assurance Capability Maturity Model (IA-CMM). W ramach tej procedury firma czy instytucja może po przejściu odpowiedniego audytu otrzymać ocenę bezpieczeństwa - w skali od 1 do 5. Kryteria IA-CMM są niezwykle surowe - najwyższą przyznaną do tej pory oceną jest 4. Otrzymała ją tylko jedna firma - International Network Services.

Przedstawiciele Center for Internet Security nie podważają skuteczności IA-CMM - twierdzą wręcz, że standard ten jest "doskonałym narzędziem do planowania strategii bezpieczeństwa". Bert Miuccio zastrzega jednak, że IA-CMM nie jest narzędziem kompletnym. Jego zdaniem procedury oceny opracowane przez CIS będą komplementarne dla systemu stworzonego przez Narodową Agencję Bezpieczeństwa.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200