Krok we właściwym kierunku

Sejm pracuje nad nowelizacją Ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących działania publiczne. Nowelizacja jest dość obszerna, a proponowane zmiany należy podzielić na dwa zasadnicze nurty - organizacyjne i proceduralne.

Jak głosi uzasadnienie projektu nowelizacji ma ona na celu m.in. korektę istniejących rozwiązań prawnych, których rozumienie odbiegło od zamierzonego przez ustawodawcę, usunięcie tych, które nie sprawdziły się w praktyce oraz wprowadzenie całego szeregu nowych rozwiązań. Nowelizacja ma objąć zarówno Ustawę o informatyzacji podmiotów realizujących zadania publiczne jak również inne akty prawne - w tym Kodeks postępowania administracyjnego oraz Ustawę - Ordynacja podatkowa. Proponowane zmiany należy podzielić na dwa zasadnicze nurty.

Krok we właściwym kierunku

"Generalnie nowelizację należy ocenić jako krok we właściwym kierunku" - podkreśla Radosław Nożykowski.

Po pierwsze, są to kwestie natury organizacyjno-ustrojowej związanej z informatyzacją państwa. Do grona tych zmian zaliczają się m.in. powiększenie listy podmiotów zobowiązanych do stosowania przepisów ustawy o informatyzacji o szereg dotychczas wyłączonych instytucji (m.in. Rzecznika Praw Obywatelskich). Druga grupa to zmiany w przepisach proceduralnych - m.in. Ordynacji podatkowej i Kodeksie postępowania administracyjnego. Jednymi z najistotniejszych zmian: są formalne uregulowanie elektronicznej platformy usług administracji publicznej ePUAP oraz modyfikacja siatki pojęć niezbędna z punktu widzenia wprowadzenia elektronicznej administracji. Wśród istotnych regulacji należy wymienić m.in. pojęcie elektronicznej skrzynki podawczej czy urzędowego poświadczenia odbioru, które mają zastosowanie m.in. w ramach postępowań administracyjnych.Są one zasadniczo zaczerpnięte z obowiązującego rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie warunków organizacyjno-technicznych doręczania dokumentów elektronicznych podmiotom publicznym.

Z kolei wśród znaczących zmian natury organizacyjnej należy wymienić m.in. wprowadzenie zasady interoperacyjności i to nie tylko na poziomie technicznym, ale również organizacyjnym i prawnym. Te elementy definicji interoperacyjności w połączeniu z ustalanymi przez Radę Ministrów w drodze rozporządzeń minimalnymi wymaganiami dla systemów teleinformatycznych oraz rejestrów publicznych i systemów wymiany informacji mają posłużyć łatwej współpracy poszczególnych systemów teleinformatycznych państwa jak i zachowaniu zasady neutralności technologicznej państwa.

Ta ostatnia korekta niewątpliwie może mieć znaczenie dla dostawców rozwiązań informatycznych - z tym, że w zakresie technologii praktyczne znaczenie mogą dopiero mieć konkretne zmiany owych minimalnych wymagań zapisanych w rozporządzeniach Rady Ministrów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200