Macrologic: mamy dobre zaplecze do zmian!

Ubiegłoroczne inwestycje w warstwę technologiczną systemu Xpertis mają już niebawem zwrócić się z nawiązką. W dalszej modernizacji oprogramowania z pewnością pomoże dofinansowanie ze środków PARP. O planach rozwoju systemu Xpertis rozmawiamy z Renatą Łukasik, dyrektor ds. Oprogramowania Użytkowego w firmie Macrologic.

Macrologic: mamy dobre zaplecze do zmian!

We wrześniu 2009 roku Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości rekomendowała projekt rozwoju systemu Xpertis. Całkowity koszt realizacji planowanych prac to 6,8 mln zł. Wysokość dotacji z funduszy PARP to ok. 1,7 mln zł. Środki te zostaną wydatkowane m.in. na wprowadzenie kompleksowych zmian w funkcjonalności systemu, rozwój predefiniowanych rozwiązań branżowych i dalsze inwestycje w warstwę technologiczną. O planach rozwoju systemu Xpertis mówi Renatą Łukasik, dyrektor ds. Oprogramowania Użytkowego firmy Macrologic.

Mija dziewięć miesięcy odkąd na rynku zadebiutowała najnowsza wersja systemu Xpertis. Skąd pomysł przeniesienia oprogramowania na platformę Java?

Zależało nam na zmianie warstwy technologicznej systemu, aby ułatwić jego dalszy rozwój. Bardzo istotny był aspekt związany z przebiegiem projektów wdrożeniowych i parametryzacją oprogramowania oraz migracją do nowszych wersji. Chcieliśmy przepisać całego Xpertisa do nowoczesnej technologii, w której wszystkie modyfikacje można robić szybciej, efektywniej i dzięki temu taniej. Było z tym bardzo dużo pracy, ale opłaciło się. Dzięki zmianie warstwy technologicznej możemy łatwiej wprowadzać nowości do naszych produktów - i szybciej wdrażać system u klientów. Prostsze stały się również projekty związane z aktualizacją silnie zmodyfikowanych instalacji do nowszych wersji systemu. Oczywiście przepisane zostały również same narzędzia programistyczne.

We wrześniu ubiegłego roku Macrologic uzyskał dofinansowanie ze środków PARP. Na co konkretnie zamierzają Państwo przeznaczyć te środki?

Szczęśliwie decyzja o przyznaniu nam środków na rozwój systemu Xpertis zbiegła się w czasie z zakończeniem prac związanych z usprawnieniem warstwy technologicznej. Stworzyliśmy sobie dobre zaplecze i podstawę do szybszego wprowadzania zmian - łatwiej będzie nam teraz rozszerzać funkcjonalności systemu pod kątem sygnałów docierających do nas z rynku. System zamierzamy równolegle rozwijać w kilku obszarach. Chcielibyśmy skupić się przede wszystkim na potrzebach firm ze średniego segmentu. Będziemy także rozbudowywać oparte na platformie Xpertis i dostępne już rozwiązania branżowe. Prace rozwojowe będziemy po części finansować właśnie ze środków przyznanych nam przez PARP.

Jakie obszary obejmą wspomniane zmiany funkcjonalne?

Po pierwsze chcemy uzupełnić moduł Xpertis Kadry i Płace o zarządzanie personelem w znaczeniu miękkiego HR. Zarządzanie kompetencjami, profilami i ocenami okresowymi nie jest już wyłącznie domeną wielkich korporacji. O taką funkcjonalność coraz częściej pytają średniej wielkości firmy. Zamierzamy więc uzupełnić możliwości systemu w zakresie ewidencjonowania informacji o pracownikach o rozwiązania umożliwiające zarządzanie kompetencjami i rozwojem indywidualnych pracowników. Planujemy udostępnić pracownikom możliwość wglądu w dotyczące ich informacje, plany szkoleniowe i oceny okresowe. Docelowo Xpertis Kadry i Płace ma kompleksowo obsługiwać podstawową ewidencję kadrową, wspartą narzędziami analitycznymi dającymi dostęp do niemal dowolnych informacji zarządczych w tym zakresie. Moduł kadrowo-płacowy będzie jednym z mocniejszych punktów elementów naszej oferty.

Po drugie, chcemy położyć nacisk na funkcje controllingowe i analityczne - rozumiane nie tylko od strony finansowej. Chodzi o pogłębienie informacji w specyficznych obszarach organizacji i dostarczenie odpowiednim osobom informacji związanych z zarządzaniem na poziomie poszczególnych ośrodków odpowiedzialności. Rozbudowane, wielowymiarowe analizy oparte na kostkach OLAP i metodzie drill down mają być dostępne wszędzie i szybko, dla każdego, kto potrzebuje informacji i ma prawo dostępu do nich. Zamierzamy również rozwijać rozwiązania BI w zagadnieniach branżowych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200