SAP przejmując Sybase stawia na mobilność aplikacji

Warta 5,8 mld transakcja przejęcia Sybase oznacza, że SAP stawia na rozwój mobilnych wersji swoich aplikacji.

"Dzięki przejęciu Sybase będziemy mieli możliwość gwałtownego przyspieszenia na rynku mobilnym" - wyjaśnia Vishal Sikka, CTO w firmie SAP - "każde wdrożenie produktów SAP możemy teraz rozłożyć na mniejsze elementy i przetworzyć na wersję mobilną".

SAP kupuje Sybase w cenie 65 dolarów za jedną akcję, co oznacza 44% premię w stosunku do średniej ceny na giełdzie z ostatniego kwartału. Transakcja ma zostać sfinalizowana w lipcu. Przez ten czas będą trwały formalności z nią związane (regulacje antymonopolowe), musi się też znaleźć odpowiednio duża ilość udziałowców Sybase’a chętnych do sprzedaży swoich udziałów.

Zobacz również:

  • Większa wydajność nie oznacza większego TCO

Części rynku Sybase nadal kojarzy się jako firma zajmująca się przede wszystkim bazami danych. Menedżerowie SAP-a dyskutowali o opracowanej przez Sybase’a technologii baz danych zwanej IQ, która pozwala na przyspieszenie analizy i poprawę wydajności hurtowni danych. Sybase oferuje też produkty, które pozwalają na wdrażanie aplikacji biznesowych w smartfonach i innych urządzeniach mobilnych. Właśnie tymi produktami jest szczególnie zainteresowany SAP.

"Wielu naszych klientów, zwłaszcza tych największych, jest zainteresowanych prowadzeniem przedsiębiorstwa w czasie rzeczywistym. Ciężko to zrobić, jeżeli pracownicy w terenie nie mają pod ręką najświeższych danych, aby na bieżąco podejmować decyzje" - wyjaśnia Jim Hagemann Snabe, członek zarządu SAP.

SAP użyje platformy do mobilnych aplikacji autorstwa Sybase, aby umożliwić pracownikom dostęp do aplikacji biznesowych i analitycznych za pomocą najpopularniejszych systemów używanych w urządzeniach przenośnych.

Według przedstawicieli SAP-a mobilny Internet jest dziesięciokrotnie większy od stacjonarnego. Nadchodzące pokolenia pracowników będą całkowicie mobilne. Trend ten szczególnie widać na rynkach wschodzących, takich jak Chiny czy Indie.

Transakcja przejęcia Sybase wpisuje się w opartą na trzech filarach strategię. Pierwszym jest oferowanie oprogramowania zgodnego z założeniami, drugim jest oprogramowanie na żądanie, teraz trzecim jest mobilność.

SAP dotąd nie przejmował

SAP unikał dotąd dużych przejęć. Przejęcie Sybase jest drugą pod względem wielkości transakcją w historii firmy. Ostatnim dużym przejęciem było kupno firmy Business Objects w 2007 roku za kwotę 6,8 mld dolarów. Poza tymi dużymi transakcjami SAP skupował raczej małe spółki posiadające technologie, których firma nie byłaby w stanie szybko opracować.

Inną strategię przyjął główny rywal - Oracle, który używał przejęć zarówno do poszerzania portfolio dostępnych technologii jak i bazy klientów. Dzięki temu Oracle jest dzisiaj obecne na wielu rynkach: baz danych, aplikacji, middleware, serwerów i składowania danych.

Kurs akcji firmy Sybase zwiększył się o 35% po ogłoszeniu transakcji: cena wzrosła z 41,57 dolarów do 44,55 dolarów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200