Zarządzanie projektami to wyzwanie dla polskich firm

Statystycznie dwie na trzy firmy z sektora usług profesjonalnych mają problemy z prowadzeniem projektów, a aż osiem na dziesięć z terminowością prac realizowanych w reżimie projektowym.

Analizy przeprowadzone przez firmę Todis Consulting Group pokazują, że skuteczne zarządzanie projektami to jedno z największych wyzwań organizacyjnych stojących przed polskimi firmami z sektora usług profesjonalnych.

Do największych wyzwań organizacyjnych ankietowani przedsiębiorcy zaliczają m.in. zarządzanie projektami (61 proc. badanych) i pracownikami (58 proc.). "Firmy usługowe coraz częściej dostrzegają, że najlepszym sposobem na ograniczanie strat związanych z nieefektywnym zarządzaniem jest lepsze dysponowanie potencjałem pracowników oraz większa kontrola nad planowaniem i rentownością projektów" - mówi Anna Turzańska-Sadlej, prezes zarządu firmy Todis Consulting Group. Aż 81 proc. analizowanych za wyzwanie uważa skrócenie czasu realizacji projektów. Przedłużający się czas realizacji projektów jest również uznawany za główne źródło strat związanych z prowadzeniem działalności w reżimie projektowym. Odpowiedź taką podało 82 proc. ankietowanych. Kolejne czynniki wpływające na obniżenie rentowności projektów to według przedstawicieli badanych firm: nieefektywne praktyki kierownicze (45 proc.), błędy w raportowaniu czasu pracy (11 proc.) oraz niezafakturowane wydatki (9 proc.). W odpowiedzi na powyższe problemy aż 59 proc. analizowanych firm zamierza zwiększyć kontrolę nad rentownością projektów. W 55 proc. badanych przedsiębiorstw sektora usług profesjonalnych planowane jest też usprawnienie procesów planowania projektów. Połowa firm zamierza dokładniej analizować kwestie związane z tworzeniem zespołów projektowych.

"Analizując wyniki badań można przypuszczać, że firmy coraz częściej będą inwestowały w narzędzia służące do monitorowania rentowności projektów i przydzielania zasobów. Jest to spowodowane niskimi wskaźnikami dotyczącymi wykorzystania zasobów pracowniczych, które w połowie ankietowanych firm kształtują się na poziomie od 60-80%, a także nieefektywnym przydzielaniem pracowników do realizacji projektów. Na razie tylko 16% badanych spółek planuje takie działania wykorzystując system informatyczny, dlatego konieczne jest zwiększenie wśród firm świadomości nt. roli nowoczesnych technologii w realizacji projektów" - podsumowuje Anna Turzańska-Sadlej. Warto dodać, że strategicznym celem większości analizowanych firm jest podniesienie przychodów (88 proc.) oraz zwiększenie rentowności na poziomie konkretnych projektów (64 proc.).

W badaniu ankietowym przeprowadzonym w okresie od lutego do maja br. brali udział m.in. przedstawiciele firm informatycznych, agencji marketingowych i PR oraz firm badawczych i biur projektowych.

Czytaj też:

5 najlepszych certyfikatów IT na rok 2010

Nowa wersja PRINCE2 już w kwietniu

Metodyka w wersji light

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200