10 darmowych narzędzi spoza OpenOffice.org

Potrzebujący mocnych narzędzi desktopowych kompatybilnych z formatami plików Microsoft najczęściej wybierają te z OpenOffice.org. Na jakie inne open-sourcowe zamienniki biurowych aplikacji desktopowych warto zwrócić uwagę? Prezentujemy wybór dziesięciu z nich.

Zestawy aplikacji desktopowych OpenOffice.org (edytory tekstów, arkusze kalkulacyjne, programy prezentacji, bazy danych czy narzędzia do rysowania)zapewniają dobry poziom funkcjonalności, nie odbiegający od ich komercyjnych odpowiedników. Są one najczęściej wybierane jako w dużym stopniu kompatybilne z produktami Microsoft.

W internecie można znaleźć również inne biurowe aplikacje open-source przeznaczone do realizacji różnych zadań wykonywanych na desktopie. Przedstawiamy niektóre z tych narzędzi, które mogą być wartościowymi zamiennikami ich drogich, komercyjnych odpowiedników. Wszystkie dostępne są na platformie Windows, a większość także na Linux i MacOS X.

Zobacz również:

  • Google udostępnia AI Gemma dla developerów
  • Wyjaśniamy czym jest SD-WAN i jakie są zalety tego rozwiązania

AbiWord 2.8.6

10 darmowych narzędzi spoza OpenOffice.org
Jeżeli poszukujemy prostej aplikacji do przetwarzania tekstów, a propozycję OpenOffice.org uważamy za przesadną, można rozważyć AbiWord 2.8.6 - aplikacja emuluje większość funkcji Microsoft Word. Użyteczna jest zwłaszcza funkcja współpracy "na żywo", która pozwala łączyć się z innym użytkownikiem AbiWord poprzez sieć i pracować na tym samym dokumencie w czasie rzeczywistym. Jedno ostrzeżenie: AbiWord może się potknąć na dokumentach utworzonych przez inne programy. Nie wszystkie typy formatowania są właściwie obsługiwane, a niektóre mechanizmy Word (i OpenOffice.org) nie zawsze funkcjonują zgodnie z oczekiwaniami. Dlatego przy pracy z plikami spoza AbiWord należy używać kopii dokumentów, a nie oryginałów.

Scribus 1.3.8

10 darmowych narzędzi spoza OpenOffice.org
Scribus jest bezpłatnym programem DTP. Oferuje narzędzia do planowania i projektowania porównywalne z komercjalnymi konkurentami; ma makrojęzyk podobny do GRIMP oraz pewną liczbę spakowanych macro (np. generator kalendarza); może produkować PDF o profesjonalnej jakości CMYK; ma podgląd typu WYSIWYG. Należy pamiętać jednak, że najlepsze rezultaty można osiągnąć wykorzystując ten program w połączeniu z dedykowanym systemem przetwarzania tekstów i nie jest on dostosowany jeszcze do automatycznego rozplanowania długich dokumentów.

SeaMonkey 2.0.6

10 darmowych narzędzi spoza OpenOffice.org
Produkt "pakietowy" Mozilla, skupiający w jednej aplikacji przeglądarkę internetową, pocztę elektroniczną, IRC i edytor HTML, nie cieszy się takim zainteresowaniem jak Firefox czy Thunderbird, chociaż obie te aplikacje są częścią tego pakietu. Jednym z powodów mniejszego zainteresowania jest to, że SeaMonkey nie jest aktualizowana tak intensywnie, jak inne programy Mozilla. Jednak wersja 2.0, która pojawiła się pod koniec ub.r. jest warta uwagi. Oprócz przyjaznej przeglądarki i klienta poczty, najbardziej użyteczną składową tego pakietu jest edytor HTML, który nie jest dostępny samodzielnie. Edytor nie jest pełną aplikacją do tworzenia stron, ale sprawuje się bardzo dobrze, jako podstawowe narzędzie łączenia i poprawiania HTML oraz do sprawdzania struktury tagów w istniejących stronach.

GIMP 2.6

10 darmowych narzędzi spoza OpenOffice.org
Nazwa jest skrótem od "GNU Image Manipulation Program" i wśród zwolenników bezpłatnego oprogramowania jest polecana jako podstawowa alternatywa dla Photoshopa. Zaimplementowano w niej wiele narzędzi Photoshop, m.in. edytowalne obiekty tekstowe i wsparcie popularnych formatów grafiki. Główną zaletą programu jest mnogość skryptów i dodatków niezależnych dostawców, które poszerzają funkcjonalność programu. Największą jego wadą jest zagmatwany interfejs użytkownika.

Paint.NET 3.5.5

10 darmowych narzędzi spoza OpenOffice.org
Ten spektakularny program nadaje się bardziej niż inne, by zastępować Photoshop przez okazjonalnych użytkowników. Nie jest to aplikacja wieloplatformowa (tylko Windows), ani nawet open source (chociaż można jej używać darmowo). Jest natomiast bardziej przystępna dla mniej wprawnych użytkowników niż jej odpowiednik open source GIMP. Edycja warstwowa, galeria dodatków, mnóstwo wbudowanych efektów i wsparcie niemal wszystkich formatów. Ma też kilka wad - obróbka tekstu jest niewygodna i brak jest możliwości wykonania nieniszczącej obróbki w rodzaju warstwowej korekty Photoshop.

Inkscape 0.48

10 darmowych narzędzi spoza OpenOffice.org
Bezpłatne oprogramowanie stworzone jako odpowiedź na Adobe Illustrator, z narzędziami, które nie wymagają zbyt wielu wysiłku, aby je opanować. Rodzimy format aplikacji to konwencjonalny XML, ale możliwy jest import i eksport niemal całej gamy formatów, zarówno wektorowych i rastrowych, jak również PDF. Najnowsza wersja (0.48) wprowadza edycję wielościeżkową, ulepszoną obróbkę tekstu i interesujące narzędzie "spray".

Dia 0.97

10 darmowych narzędzi spoza OpenOffice.org
Proste narzędzie do rysowania schematów blokowych i diagramów, zapewniające dosyć bogate funkcje do tworzenia niektórych klas projektów. Sterowanie może jest tu zbyt mało drobiazgowe - zakłada np., że rysowanie nowych kształtów zawsze odbywa się od lewego górnego rogu - jednak mimo wszystko jest to narzędzie łatwe w użyciu. Zawiera powszechne kategorie obiektów - elektrycznych, hydraulicznych, programowych itp. - co ułatwia pierwsze kroki w tworzeniu schematów z większości tych dziedzin.

FreeMind

10 darmowych narzędzi spoza OpenOffice.org
Na pierwszy rzut oka można potraktować FreeMind jako oprogramowanie tej samej kategorii co Dia, ale zaprojektowano je do innych potrzeb. Jest to specyficzne narzędzie do rysowania tzw. "mind maps", czyli diagramów ilustrujących modele koncepcyjne. Klucze komend i zachowania domyślne są dobrze dobrane, tak więc sięgniecie po te narzędzie i rozpoczęcie "burzy mózgów" nie jest zbyt skomplikowane. Mapa wynikowa może być eksportowana jako wykres lub drzewo danych (takie jak np. dokument XML) lub nawet strona webowa.

GTD-Free

10 darmowych narzędzi spoza OpenOffice.org
System organizacji zajęć "Getting Things Done" Davida Allena pomógł już wielu ludziom w uporządkowaniu ich życia zawodowego i prywatnego. GTD-Free pomaga automatyzować system GTD, aby nie trzeba było zdawać się na karki papieru i ręczne notatki. Zorganizowany w 4 zakładki akcji - Collect, Process, Organize/Review i Execute - pozwala na oglądanie jednym rzutem oka wszystkich etapów przepływu zadań GTD. Program pozwala na używanie niestrukturalizowanej bazy danych XML lub ODB. Zawiera przykłady list akcji, które pomagają nowicjuszom wystartować w metodologii GTD.

Task Coach 1.1.3

10 darmowych narzędzi spoza OpenOffice.org
Jeżeli stawianie czoła metodologii GTD jest dla kogoś zbyt zniechęcające, może wypróbować Task Coach. Program wykorzystuje dużo prostsze podejście, wykorzystujące listy kontrolne. Zadania mogą być organizowane w dowolną liczbę kategorii, z wyznaczonymi datami i postępem wyrażanym w procentach, a także śledzone w czasie, co pozwala na uzyskanie informacji, ile czasu spędza się przy danym projekcie. Dostępne są też bardziej zaawansowane mechanizmy, takie jak tworzenie subzadań.

Czytaj też: Microsoft zaprasza na film - wszystkie grzechy OpenOffice.org

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200