Chmurowa przyszłość systemów ERP

Oprogramowanie i usługi oferowane w modelu cloud computing są w stanie znacznie rozszerzyć możliwości systemów planowania zasobów przedsiębiorstwa (ERP) - choćby poprzez ułatwienie wymiany danych z kontrahentami i klientami. Niestety, wiele firm wciąż nie potrafi w pełni wykorzystać potencjału takiego połączenia.

Jeśli chodzi o zarządzanie zasobami przedsiębiorstwa, niewiele jest dziś systemów bardziej wydajnych i skutecznych niż ERP. Problem w tym, że znaczna część funkcjonowania nowoczesnych firm polega na współpracy i wymianie informacji z partnerami z zewnątrz - a w takich zastosowaniach skuteczność ERP jest znikoma. Aby rozwiązać ten problem, wiele firm korzysta z otwartych, hostowanych platform wymiany danych.

Jeśli w twojej firmie już jest ERP, z pewnością słyszałeś (słyszałaś) o możliwości korzystania z rozwiązań opartych na cloud computing. Istnieją "chmurowe" ERP, a także "chmurowe" dodatki, wtyczki czy widgety do nich - wszystkie one oferują możliwość łatwego przeniesienia tradycyjnego systemu ERP w chmurę lub rozszerzenie jest możliwości poprzez współpracę z narzędziami "chmurowymi". Ostatnio pojawia się coraz więcej argumentów, świadczących o sensowności takiej migracji - z opublikowanego niedawno raportu firmy Constellation Research wynika, że migracja do oferowanego przez zewnętrznego dostawcę systemu ERP umożliwia uwolnienie znacznych środków finansowych, które mogą zostać wykorzystane do rozbudowania i zmodernizowania rozwiązań do zarządzania przedsiębiorstwem.

Zobacz również:

  • Trendy i wyzwania dla przedsiębiorców w 2024 roku – ekspercka analiza Comarch
  • Cyfrowa transformacja z AI - co nowego na Google Cloud Next 24

Od czego jednak należy zacząć? Niedawny raport CIO wskazuje kilka obszarów, w których zastosowanie rozwiązań chmurowych może znacząco zwiększyć możliwości ERP. Chodzi tu m.in. o :

Zarządzanie wydatkami System ERP umożliwia firmie generowanie zleceń zakupów, akceptowanie wydatków czy tworzenia zamówień - problem w tym, że w klasycznym ERP "zasięg" systemu kończy się na granicach firmy. Dalej - np. do kontrahenta czy dostawcy - zlecenie musi zostać przekazane tradycyjnymi kanałami.

Przy zastosowaniu cloud computing jest zupełnie inaczej - dane mogą być wysyłane bezpośrednio z systemu klienta do dostawcy. Zintegrowanie klasycznego ERP z narzędziami automatyzującymi zakupy pozwala na znacznie usprawnienie procesu składania i realizowania zamówień i sprawną wymianę danych pomiędzy firmami, niezależnie od tego, z jakiego oprogramowania korzystają.

Aplikacje finansowe Systemy ERP doskonale sprawdzają przy zarządzaniu wewnętrznymi sprawami finansowymi przedsiębiorstwa - ale zwykle zawodzą w przypadku zleceń, które wymagają współpracy z zewnętrznym partnerem (np. procedowania faktur). Aplikacje finansowe oparte na chmurze, umożliwiające łatwą wymianę danych z partnerem, radzą sobie z tym znacznie lepiej. Dzięki nim znacznie łatwiejsze jest dostarczanie faktur i innych dokumentów finansowych, zarządzanie upomnieniami, przelewami elektronicznymi, potwierdzeniami płatności itp.

Zarządzanie zakupami. System ERP może ułatwić skontaktowanie sprzedawcy z nabywcą i dostarczenie zamówienia - ale odpowiednia aplikacja chmurowa do zarządzania zakupami potrafi znacznie więcej. Oprócz zapewnienia bezpośredniej komunikacji pomiędzy kontrahentami, może również ułatwić im wyszukiwanie się, a także koordynowanie i finalizowanie zleceń. Usługi takie jak np. Match.com potrafią znacznie usprawnić proces "kojarzenia" nabywców i sprzedawców konkretnych usług czy produktów, a takie zapewnić obu stronom realne korzyści finansowe (szybkie i trafne dobranie kontrahentów umożliwia obniżenie kosztów obu stron).

Zarządzanie zleceniami. W niektórych dziedzinach, ERP całkiem nieźle radzi sobie z zarządzaniem zleceniami, ale w innych - takich jak np. zarządzanie pracownikami tymczasowymi - znacznie lepiej sprawdzają się usługi oparte na chmurze. Wszędzie tam, gdzie niezbędna jest stała wymiana ze zewnętrznym partnerem, chmura będzie lepszym rozwiązaniem - chodzi tu m.in. o elektroniczne systemy transakcyjne, usługi rekrutacyjne dostarczane przez zewnętrznych partnerów itp.

Systemu ERP w ciągu dwóch ostatnich dekad stały się standardem w większości korporacji - wykorzystywano je do usprawnienia funkcjonowania firm i wymiany informacji. Teraz przyszedł czas na kolejny krok - aby osiągnąć następny poziom efektywności, firmy muszą zacząć używać rozwiązań, które usprawnią ich komunikację z partnerami, dostawcami i kontrahentami. Takimi narzędziami są właśnie usługi chmurowe.

Autorem tekstu jest Tim Minahan, szef działu marketingu firmy Ariba. Artykuł został zmodyfikowany (za zgodą autora) przez redakcję - tak, by nie zawierał bezpośrednich odwołań do produktów Ariba.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200