IDC: Systemy biznesowe motorem innowacyjnych zmian w przemyśle

Zdaniem analityków firmy IDC w przedsiębiorstwach produkcyjnych coraz silniejsze stają się dążenia do zwiększenia szybkości dostępu do informacji biznesowych, szczegółowości raportów oraz ułatwień w kontekście pracy zespołowej. Potrzebom w tym zakresie odpowiadać mają przede wszystkim nowoczesne systemy klasy ERP.

Z przeprowadzonego na zlecenie firmy Infor badania wynika również, że w związanych z zakupem systemów biznesowych procesach decyzyjnych coraz częściej na znaczeniu tracą argumenty kosztowe. Ich miejsce zajmują konkretne oczekiwania dotyczące zwiększenia innowacyjności produktów i elastyczności procesów biznesowych. Zdaniem respondentów szybki dostęp do informacji biznesowych oraz wykorzystanie narzędzi wspierających pracę zespołową są jednymi z ważniejszych czynników warunkujących innowacyjność przedsiębiorstwa produkcyjnego. Tymczasem aż dwóch na trzech (60 proc.) ankietowanych przedstawicieli przedsiębiorstw przemysłowych uważa, że systemy biznesowe wdrożone w ich firmach w nienależyty sposób wspierają procesy decyzyjne bazujące na pełnym dostępie do aktualnej informacji.

Wśród potrzeb związanych z systemami wspierającymi zarządzanie wymieniane są przede wszystkim zwiększenie szybkości i szczegółowości wglądu w informacje dotyczące konkretnych procesów biznesowych, a także usprawnienia związane z pracą zespołową. "Podczas gdy aktywne zarządzanie kosztami wciąż jest niezwykle istotne, firmy są w stanie faktycznie wyróżnić się jedynie poprzez innowacje w zakresie oferowanych produktów i usług. Sprawniejsze, bardziej nowoczesne procesy i systemy IT stanowią znaczne źródło oszczędności oraz pomagają firmom wyróżnić się na tle konkurencji i być bardziej elastycznymi. Dzięki temu przedsiębiorcom łatwiej jest podejmować świadome decyzje oraz tworzyć stabilną bazę, na której można budować nastawione na klientów innowacje" - twierdzi Pierfrancesco Manenti, analityk IDC kierujący badaniami w sektorze przemysłowym regionu EMEA. Eksperci twierdzą również, że brak odpowiednich narzędzi może przekładać się na ograniczenia w zakresie prowadzonej działalności.Zdaniem analityków w kontekście budowania innowacyjności organizacji przemysłowych kluczowe okazują się rozwiązania usprawniające pracę zespołową.

Badanie ankietowe przeprowadzono na zlecenie firmy Infor w drugiej połowie ubiegłego roku. Wzięli w nim udział przedstawiciele ok. 300 międzynarodowych firm produkcyjnych działających w branżach: wysokich technologii, motoryzacji i lotnictwa. Według analityków w przedsiębiorstwach wytwórczych z Europy Zachodniej wybór rozwiązań wspierających działalność biznesową opiera się przede wszystkim na kryteriach finansowych. Na kontroli kosztów inwestycji szczególnie skupiają się firmy z Niemiec, Francji, Włoch oraz Hiszpanii. Według ekspertów jest taki trend odzwierciedla pogłębiającą się sytuację kryzysową strefy euro. Jednocześnie większość brytyjskich producentów stara się bardziej inwestować w zrównoważony wzrost bardziej niż dążyć do cięcia kosztów. Z kolei szczególny nacisk na innowacyjność inwestycji jest kładziony w przedsiębiorstwach działających w regionach obu Ameryk, Azji i Pacyfiku, Bliskiego Wschodu oraz w Rosji.

Większość przedstawicieli firm uczestniczących w badaniu IDC podkreśla, że prowadzone inwestycje koncentrują się przede wszystkim na podnoszeniu innowacyjności i jakości produktów. Na rozwoju produktów koncentrują się statystycznie trzy na cztery firmy produkcyjne działające w branży motoryzacyjnej(78 proc.) i sektorze nowoczesnych technologii oraz elektroniki (75 proc.). Tylko co dziesiąte (11 proc.) przedsiębiorstwo produkcyjne koncentruje się na optymalizacji kosztów produkcji. Według ekspertów oznacza to, że w większości firm dalsza optymalizacja działań wytwórczych stała się nieopłacalna. Zdecydowana większość analizowanych firm prowadzi natomiast działania ukierunkowane na ograniczenie kosztów procesów logistycznych. Dążenia do zmniejszenia liczby dostawców są prowadzone średnio w trzech na cztery (77 proc.) firmy. Co druga firma (55 proc.) dąży do ograniczenia kosztów logistyki w oparciu o skrócenie łańcucha dostaw.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200