Open Office pozazdrościł Office 2007

Nowa koncepcja okna

Okno nowej wersji OpenOffice'a będzie podzielone na kilka części - na stały pasek wyboru zakładek, same zakładki (zmieniające się zgodnie z wyborem na pasku), klasycznego menu u góry okna, części okna związanej z samym slajdem oraz obszaru zmian widoku na dole okna. We wszystkich propozycjach interfejsu będzie zachowany ten podział, chociaż położenie detali może się nieco zmieniać.

Open Office pozazdrościł Office 2007

Pośród kandydatów do nowego interfejsu, wyróżnia się trzy grupy. Pierwsza z nich obejmuje prototyp ze zmiennym paskiem grup menu (zakładkowym), w drugiej pasek grup jest statyczny (na dole) i wywołuje zamianę ikon zgodnie z wyborem, w trzeciej tak samo, ale wywołuje przewijanie grup ikon w obie strony. Ten ostatni wybór odrobinę przypomina w swoim zachowaniu animacje niektórych programów, na przykład wybór folderów i zdjęć w programie Google Picasa czy niektóre aplikacje w systemie MacOS X. Można znaleźć także analogie do animacji Compiza, dostępnych w dystrybucjach systemu Linux.

Open Office pozazdrościł Office 2007

Najbardziej dopracowany i intuicyjny wydaje się wariant FixedLabel o stałym położeniu etykietek oraz dopracowanym pasku grup. Każdy z tych wariantów występuje w kilku propozycjach grafiki oraz ułożenia elementów.

Nowości Impressa

Nowy interfejs jest przedstawiany na przykładzie modułu Impress - programu do tworzenia prezentacji elektronicznych. Według twórców, najpopularniejszym wariantem wśród projektów interfejsu jest właśnie FixedLabel, który prezentujemy poniżej w opcji widoku normalnego.

Open Office pozazdrościł Office 2007

W opinii twórców, nieco gorszym projektem od FixedLabel jest Tabbed Toolbar, który w działaniu trochę przypomina wstęgi z pakietu Office 2007. W odróżnieniu od pakietu Microsoftu, tutaj tradycyjne menu nadal pozostaje dostępne w górnej części okna, podobnie oddzielone są ikony pracy z plikami oraz najczęstsze polecenia - cofnij, ponów, wyświetl prezentację.


TOP 200